Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wykład otwarty na temat planet pozasłonecznych

Już 10 lipca Kraków stanie się stolicą europejskiej astronomii. European Astronomical Society Annual Meeting (EAS) to prestiżowa konferencja organizowana przez Europejskie Towarzystwo Astronomiczne, co roku odbywająca się w innym kraju. W tym roku, z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, zawita do Krakowa, gdzie ponad półtora tysiąca naukowców będzie obradować w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Konferencję uświetni wykład otwarty, na który może zapisać się i przyjść każdy mieszkaniec Krakowa (i nie tylko). Wygłosi go światowej sławy polski astronom, profesor Aleksander Wolszczan, odkrywca pierwszego pozasłonecznego układu planetarnego, laureat Medalu Bohdana Paczyńskiego – najwyższego odznaczenia przyznawanego przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Sam wykład będzie o czymś niezwykłym i wciąż powszechnie niezbyt oczywistym, bo o planetach pozasłonecznych, których dziś znamy już… ponad pięć tysięcy.

Trudno uwierzyć, że niecałe 30 lat temu istnienie planet krążących wokół innych gwiazd było tylko hipotezą. W 1991 roku, dzięki odkryciu prof. Aleksandra Wolszczana, znaleziono pierwszy pozasłoneczny układ planetarny. Rok później prof. Wolszczan wraz z Dale A. Frailem opublikował pracę dotyczącą obserwacji pulsara PSR 1257+12, w której doniósł o odkryciu 3 planet pozasłonecznych. Odkrycie oficjalnie zaprezentował podczas zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego w styczniu 1992 r., wtedy też ukazała się jego publikacja w prestiżowym czasopiśmie „Nature”. Zapoczątkowało to jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin współczesnej astronomii – poszukiwanie planet wokół innych gwiazd. Prof. Wolszczan kontynuował badania takich planet także później, w tym we współpracy z grupą polskich astronomów pod kierownictwem prof. Andrzeja Niedzielskiego. Od 1992 roku jest zatrudniony na Uniwersytecie Stanowym w Pensylwanii, a w latach 1994-2008 był także wykładowcą Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W 1999 roku został uznany przez „Nature” za autora jednego z 15 najbardziej fundamentalnych odkryć w dziedzinie fizyki. Jest jednym z najbardziej znanych polskich astronomów, często wymienianym także jako kandydat do Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.

Wykład zatytułowany PLANETY POZA UKŁADEM SŁONECZNYM: 30 LAT PÓŹNIEJ odbędzie się 14 lipca 2023 o godz. 19:00 w sali S3 w ICE Kraków. Profesor Wolszczan opowie o historii poszukiwań planet poza Układem Słonecznym, przypomni swoje (dość wówczas zaskakujące) odkrycie układu planetarnego wokół „martwej” gwiazdy neutronowej, a także znalezienie pierwszej planety krążącej wokół gwiazdy podobnej do Słońca. Podsumuje też aktualny stan badań planet pozasłonecznych i plany na przyszłość.

Chętnych do udziału w wykładzie prosimy o zgłoszenia na adres: eas2023@oa.uj.edu.pl. Bez zgłoszenia wejście będzie możliwe w razie wolnych miejsc.

 

Na zdjęciu: Profesor Aleksander Wolszczan podczas nagrania do programu „Astronarium” w Obserwatorium Arecibo w Portoryko. Źródło: Urania – Postępy Astronomii