Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Tomografia stanu kwantowego

Wersja pdf

Opiekun naukowy

Imię i nazwisko: dr hab Szymon Pustelny, prof. UJ
Email: szymon.pustelny@uj.edu.pl
Zakład: Zakład Fotoniki
Pracownia: Procownia magnetometrii i inżynierii stnaów kwantowych
Strona www grupy: https://zf.if.uj.edu.pl/

Krótki opis

U podstaw działania komputerów kwantowych stoi możliwość wytwarzania i manipulacji informacją kwantową. By było to jednak możliwe konieczne jest znalezienie układów fizycznych, które pozwalają na przechowywanie tej informacji. Jednym z takich układów są gazy. Oświetlenie ich odpowiedniemu dostrojonym i spolaryzowanym światłem pozwala na wygenerowanie w nich określonych stanów kwantowych. Techniki optyczne pozwalają również na odczyt informacji kwantowej.

Podczas praktyk zapoznacie się Państwo z metodami spektroskopii optycznej. Budując prosty układ doświadczalny poznacie zasady działania lasera półprzewodnikowego, nauczycie się go obsługiwać, a wykorzystując go do spektroskopii, zdobędziecie podstawowe informacje o badanym gazie. Zwieńczeniem tych prac będzie pomiar złożonego stanu kwantowego i próba jego rekonstrukcji w oparciu o istniejące w Zakładzie Fotoniki układ pomiarowy.

Główne narzędzia badawcze

Badania doświadczalne przy użyciu spektroskopii laserowej. Podstawowa aparatura badawcza: lasery, generatory funkcyjne, oscyloskopy, komputer.

Wymagania w stosunku do kandydata

  • podstawowa wiedza z zakresu fizyki,
  • zacięcie doświadczalne (umiejętności mnemotechniczne mile widziane).

Możliwość kontynuowania praktyki studenckiej w postaci:

  • pracy dyplomowej (magisterskiej lub licencjackiej): Tak
  • pracy doktorskiej: Tak