Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Rejestracja pojedynczych atomów Radonu.

Wersja pdf

Opiekun naukowy

Imię i nazwisko: dr hab. Grzegorz Zuzel
Email: grzegorz.zuzel@uj.edu.pl
Zakład: Zakład Doświadczalnej Fizyki Komputerowej
Pracownia: Laboratorium niskich aktywności
Strona www grupy:  

Krótki opis

Radon (Rn) jest gazem bezbarwnym, bezwonnym, niepalnym, łatwo rozpuszczalnym w wodzie, jak również w rozpuszczalnikach organicznych. Jest on elementem szeregu uranowego (U-238) i jedynym gazowym pierwiastkiem promieniotwórczym występującym w przyrodzie. Jako gaz może się łatwo przemieszczać i stąd wynika jego potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia: od radonu pochodzi ponad połowa dawki otrzymywanej przez człowieka i pochodzącej od naturalnej promieoniotwórczości. Radon dzięki permanentnej migracji do atmosfery jest stałym składnikiem powietrza atmosferycznego z koncentracjami na poziomie kilku Bq/m3 (na otwartej przestrzeni). Koncentracje rzędu kBq/m3 lub wyższe rejestrowane są w piwnicach, grotch czy kopalniach. Pochodnymi radonu są promieniotwórcze izotopy metali ciężkich (Bi, Pb, Po).

W ramach praktyk studenci poznają budowę oraz zasadę działania unikatowego kriogenicznego detektora radonu (wykorzystuje efekt niskotemperaturowej adsorpcji Rn), skonstruowanego w Instuytucie Fizyki UJ, który pozwala na rejestrację rozpadów praktycznie pojedynczych atomów Rn. W porównaniu do innych detektorów umożliwia ponadto równoczesny pomiar aktywności izotopów Rn-222 i krótkożyciowego Rn-220.

Studenci będą mogli samodzielnie przeprowadzić pomiary aktywności radonu emanowanego (ekshalowanego) z różnych próbek materiałowych. Będą to głównie materiały i podzespoły wykorzystywane do budowy detektorów neutrin i cząstek ciemnej materii, ale można będzie także wykonać pomiary np. dla wybranych materiałów budowlanych (cegły, pustaki, beton) lub innych.

Główne narzędzia badawcze

  • Ultra-czuły kriogeniczny detektor radonu.

Wymagania w stosunku do kandydata

  • Podstawowe informacje na temat promieniotwórczości naturalnej.

Możliwość kontynuowania praktyki studenckiej w postaci:

  • pracy dyplomowej (magisterskiej lub licencjackiej): Tak
  • pracy doktorskiej: Tak