Srebrny medal dla studentów naszego Wydziału

Uniwersyteckie zawody fizyczne to konkurs polegający na napisaniu pracy na jeden z dwóch tematów podanych przez organizatorów.  Na wykonanie zadania konkursowego uczestnicy mają 48 godzin. Tym razem w konkursie wzięło udział 265 drużyn z całego świata.
W tym roku drużyna z naszego Wydziału rozwiązała problem: A Solar Sailing to Mars. Zadanie polegało na zaprojektowaniu statku kosmicznego, który wysłany z Ziemi dotrze na Marsa . Statek ten miał być napędzany i sterowany przy pomocy słonecznego żagla, który działa jak wielkie lustro. Światło odbijające się od jego powierzchni wywiera na niego ciśnienie. Głównym problemem było ustalenie w jaki sposób zmieniać ustawienia żagla w trakcie lotu, aby statek dotarł do celu, nie rozbijając się przy tym. Studenci musieli również ustalić jaka wielkość żagla byłaby najbardziej opłacalna.
Poniżej zamieszczamy animację przedstawiającą przebieg lotu sondy kosmicznej z żaglem słonecznym z Ziemi na Marsa. Zmieniający się w trakcie lotu kąt żagla w stosunku do Słońca został wyliczony metodami optymalizacji. Masa żagla stanowi 70% masy sondy. Końcowa prędkość podczas "lądowania" na Marsie to 9 km/s.


 
Tomaszowi Szołdra, Pawłowic Matusowi i Jakubowi Czartowskiemu składamy gratulacje i życzymy wielu sukcesów!

Data opublikowania: 31.01.2018
Osoba publikująca: Karolina Mazur
Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej