Rozpoczynamy zgłoszenia do VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Eksperyment Łańcuchowy”

„Fizyka wszędzie styka”, niezależnie od tego, czy jesteś przedszkolakiem, licealistą, czy rodzicem! Jak połączyć naukę fizyki z zabawą i majsterkowaniem? Bardzo łatwo! Wystarczy wziąć udział w „Eksperymencie Łańcuchowym”. Zapraszamy do wzięcia udziału w VII edycji naszego Konkursu.

Zadanie konkursowe polega na zbudowaniu urządzenia transportującego metalową kulkę przy wykorzystaniu jak największej liczby zjawisk i praw fizyki. Ogranicza Was tylko czas i wyobraźnia. Podczas wielkiego finału wszystkie urządzenia zostaną połączone w jeden kilkukrotnie uruchamiany łańcuch.

O konkursie:

Głównym celem konkursu jest zachęcenie uczniów wszystkich etapów edukacyjnych oraz całych rodzin  do zdobywania wiedzy z zakresu nauk ścisłych poprzez zabawę. Eksperyment Łańcuchowy jest okazją do integracji, rozwija umiejętności współpracy w grupie oraz niezwykle skutecznie pomaga zrozumieć wiele zjawisk fizycznych.

Konstruowanie urządzenia:

- urządzenie musi zmieścić się na pełnowymiarowej ławce szkolnej,
- transfer kulki powinien trwać do 20 do 120 sekund,
- poziom skomplikowania urządzenia powinien odpowiadać kategorii wiekowej zespołu,
- prawa fizyki mogą posłużyć zarówno do transportu kulki jak i być uruchamiane przez kulkę w trakcie jej przemieszczania się.

Jury ocenia urządzenia pod kątem:

- ilości wykorzystanych praw i zjawisk fizycznych oraz ich umiejętnego wyjaśniania,
- stopnia zaawansowania machiny,
- pomysłowości i estetyki wykonania.

Ważne daty:

- 24 marca – w tym dniu upływa ostateczny termin zgłoszeń.
Zgłoszenia przyjmujemy poprzez formularz rejestracyjny znajdujący się na stronie www.lancuch.if.uj.edu.pl. Po otrzymaniu zgłoszenia organizatorzy wysyłają wiadomość potwierdzającą otrzymanie zgłoszenia i przesyłają zespołowi metalowe kulki.
- 7 kwietnia – do wtedy oczekujemy na przesłanie dokumentacji konkursowej.
Na dokumentację składa się nazwa projektu oraz opis działania projektowanej machiny. Dokumentacja może być uzupełniona fotografiami oraz materiałem video.
- 1 czerwca – spotykamy się na Wielkim Finale VII edycji Eksperymentu Łańcuchowego. Uczestnicy przybywają na finał wraz ze swoimi urządzeniami, aby zaprezentować je komisji oceniającej.

Szczegółowe informacje, formularz konkursowy oraz regulamin znajdują się na stronie: https://www.lancuch.if.uj.edu.pl
Zapraszamy do dołączenia do nas na Facebooku: www.facebook.com/EksperymentLancuchowy