Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie

W dniach 17-19 maja 2018 r. na Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się XVIII edycja Festiwalu Nauki i Sztuki. Hasłem przewodnim tegorocznego Festiwalu jest "Moc rozumu".

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia namiotu Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, w którym 17 i 18 maja w godzinach 11.00-18.00 przeprowadzimy następujące pokazy:

• Widzialne - niewidzialne

W 1861 roku James Clerk Maxwell zebrał prawa elektrodynamiki w cztery równania matematyczne, których rozwiązaniem miała być specyficzna forma pola elektrycznego i magnetycznego - fala. Wkrótce doświadczalnie wykazano ich istnienie oraz wskazano praktyczne zastosowania.

Zaprezentowane zostaną zjawiska fizyczne związane z falami elektromagnetycznymi (fale radiowe, mikrofale, podczerwień, światło widzialne, ultrafiolet).

• Czarne dziury i fale grawitacyjne

Mająca ponad 100 lat Teoria Względności Einsteina przewidywała istnienie rożnych specyficznych form materii i energii, np. czarnych dziur oraz fal grawitacyjnych. Trzeba było czekać aż 100 lat na doświadczalne potwierdzenie istnienia takich fal. Podczas pokazu zaprezentowane zostaną modele ułatwiające zrozumienie pola grawitacyjnego oraz fal grawitacyjnych.

• Magiczna fizyka

Zaprezentowane zostaną proste, ale bardzo efektowne zjawiska fizyczne, które można wykonać z wykorzystaniem ogólnodostępnych materiałów i urządzeń.

• Spektroskop

Ludzka ciekawość nie zna granic – sięga zarówno do najodleglejszego i największego świata gwiazd oraz galaktyk, jak i do bliskiego, ale malutkiego świata mikroskopijnych cząsteczek i atomów. Ale nasz wzrok posiada dość poważne ograniczenia, przez co nie pozwala nam na zaglądanie gołym okiem w głąb tego mikroświata. Ciekawska natura badaczy stara się jednak pokonywać niedoskonałości ludzkich zmysłów. Każdy uczestnik zbuduje swój własny spektroskop. Wspólnie weźmiemy udział w podróży do krainy atomów. Naukowcy odpowiedzą na pytania: dlaczego atomy się świecą oraz czy mają odciski palców. Towarzyszyć nam będą tacy słynni fizycy jak Newton, Bohr i Planck.

• Ruchy Browna
  • Efekt Ouzo
  • Deska Galtona
  • Lustro paskowe
  • Krzesło fakira
  • Wiry wędrujące w powietrzu
  • Generator van de Graafa

Naukowe Koło Studentów Astronomii

• Obserwacje Słońca przy pomocy odpowiednich teleskopów słonecznych należących do Obserwatorium Astronomicznego
  • Prezentacja różnego rodzaju teleskopów (Coronado, Celestron, Galileoskopy)
  • Działanie interferometru
  • Nauka gwiazdozbiorów na podstawie map nieba
  • Globus Księżyca
  • Quiz dotyczący znajomości Układu Słonecznego i wiedzy astronomicznej
  • Quiz: Czy zdjęcie przedstawia tarczę księżyca, czy może spód patelni?

Gamedev Students Association

Prezentacja gier wykonanych przez studentów:

• “W zgodzie z naturą”
  • “Particle Racer”