Rozstrzygnięto konkursy w programach TEAM, TEAM-TECH oraz „core facility”.

Wśród jedenastu grantobiorców konkursu TEAM znalazł się prof. dr hab. Paweł Moskal, który otrzymał dofinansowanie na realizację projektu: „Jagiellońska pozytonowa emisyjna tomografia: obrazowanie morfometryczne in-vivo za pomocą atomów pozytonium”.

Celem projektu jest opracowanie nowej metody diagnostycznej, która umożliwi precyzyjną lokalizację oraz określanie stopnia złośliwości w różnych rodzajach nowotworów w oparciu o pomiar promieniowania emitowanego z człowieka w trakcie badań wykonywanych techniką pozytonowej emisyjnej tomografii (PET).

Jego rezultatem będzie poprawa diagnostyki nowotworów poprzez wcześniejsze i bardziej spersonalizowane decyzje dotyczące strategii terapeutycznej.  Nałożenie obrazu wskaźników opartych o własności atomów pozytonium oraz standardowego obrazu metabolicznego PET pozwoli na wykrycie nie tylko miejsca nowotworu ale także na określenie jego właściwości bez ingerencji chirurgicznej. W wyniku przeprowadzonych badań powstanie pierwszy na świecie obraz morfometryczny człowieka.

Projekt będzie realizowany we współpracy  z Uniwersytetem w Gandawie w Belgii, Narodowym Laboratorium Fizyki Jądrowej we Frascati we Włoszech, Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Instytutem Onkologii – Centrum Marii Curie-Skłodowskiej w Krakowie, Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ oraz Medycznym Centrum Diagnostycznym firmy Voxel w Krakowie.