Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Konkurs CanSat 2022

Zespół uczniów z IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica w Sosnowcu - Czterej Pancerni i CanSat, w skład którego wchodzą - Emilia Andres, Bartłomiej Baran, Wojciech Michniak, Michał Toda - zakwalifikował się do II etapu międzynarodowego konkursu CanSat organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik i Europejską Agencję Kosmiczną. Tym samym znaleźli się oni w gronie 23 drużyn wyłonionych z całej Polski. Opiekunką zespołu jest Pani Katarzyna Nessing.

Zadaniem uczestników konkursu jest skonstruowanie miniaturowej sondy, która docelowo zostanie umieszczona na wysokości 2km przy użyciu rakiety. Największym wyzwaniem jest umieszczenie całej aparatury w obudowie wymiarami przypominającymi puszkę po napoju. Podczas spadania urządzenie będzie realizować dwie misje - podstawową (określoną przez organizatora) i dodatkową (wymyśloną przez zespół).

“Misją dodatkową, którą wybraliśmy jest opracowanie systemu sterowania kierunkiem opadania umożliwiającego lądowanie w wyznaczonym obszarze. Planowaliśmy dokonać tego przy użyciu spadochronu o kształcie paralotni oraz dwóch serwomechanizmów poruszających linkami spadochronu. Oprócz tego stworzony przez nas CanSat będzie zawierał moduł GPS - do lokalizacji urządzenia oraz kompas umożliwiający sterowanie lotem we właściwym kierunku.“ - opowiada zespół Czterej Pancerni i CanSat.

Zachęcamy do obserwowania postępu ich prac na:

https://czpaica.tech/

https://www.facebook.com/Czterej-Pancerni-i-CanSat-108507871666708/

https://github.com/CZPAICA

 

Więcej o konkursie na stronie:

https://esero.kopernik.org.pl/konkurs-cansat/