Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wręczenie Nagrody im. Prof. Henryka Niewodniczańskiego

9 grudnia 2021r. odbyło się specjalne Konwersatorium Fizyczne OK PTF, w trakcie którego wręczono Nagrodę im. Prof. Henryka Niewodniczańskiego. 

Program uroczystości: 

16.00 Złożenie kwiatów pod popiersiem Prof. H. Niewodniczańskiego

16.15 Wręczenie Nagrody i referat okolicznościowy Laureata: Dr. Macieja Lisickiego (Instytut Fizyki Teoretycznej, Uniwersytet Warszawski) pt. „O lepkości i pływaniu mikroorganizmów”.

Streszczenie referatu: 

Pływające mikroorganizmy odgrywają ogromną rolę w procesach biologicznych w glebie, oceanach, oraz wewnątrz innych organizmów. Ruch jest dla nich kluczowy przy poszukiwaniu pożywienia czy uciekaniu przed zagrożeniami, jednak wykorzystują one do poruszania się zupełnie inne mechanizmy niż znacznie większe ryby i ssaki. Różnica wynika przede wszystkim z uniwersalnych ograniczeń, jakie nakłada na nie otaczający je płyn. Okazuje się, że przy tak małych organizmach w środowisku płynnym dominującą rolę odgrywają efekty lepkości płynu. Podczas wystąpienia opowiem o hydrodynamice mikroświata i pokażę, jak mikroorganizmy mogą wykorzystywać siły oporu ośrodka do poruszania się. Omówię różne mechanizmy poruszania się, wynikające z różnic w biologicznej strukturze mikropływaków oraz wspólne dla nich efekty hydrodynamiczne oraz sposoby ich modelowania. 

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

Photogallery