Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Dwa tygodnie kosmologii w Krakowie

Można już rejestrować się na 5 edycję Międzynarodowej Konferencji „Cosmology School - Introduction to Cosmology”, która odbędzie się, podobnie jak w latach 2017 i 2018,  na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, w dniach 16-31.07.2022 r. Konferencja popularnie nazywana „Szkołą kosmologiczną” na stałe już wpisała się w harmonogram polskich i międzynarodowych wydarzeń naukowych. Teraz wraca po 2 latach przerwy spowodowanej epidemią COVID-19.

Cosmology School odbywa się w języku angielskim, adresowana jest do młodych astronomów i fizyków zainteresowanych kosmologią obserwacyjną i teoretyczną z całego świata. Formuła szkoły łączy w sobie wykłady, jak i praktyczne warsztaty. Wykładowcami są wybitni polscy i światowi badacze. Tematyka wykładów obejmuje  teoretyczne podstawy różnych zagadnień współczesnej kosmologii oraz ich związek z badaniami bazującymi na obserwacjach wielkoskalowej struktury Wszechświata. To szeroki zakres wiedzy, od mikrofalowego promieniowania tła, poprzez kosmiczną sieć struktury wielkoskalowej Wszechświata, po ewolucję galaktyk. Nie zabraknie też wciąż dla nas zagadkowej ciemnej materii i energii oraz nowości w kosmologii, czyli fal grawitacyjnych. W trakcie konferencji  będzie można wysłuchać wykładów profesora Johna Peacocka (University of Edinburgh), profesora Riena van de Weijgaerta (University of Groningen) czy profesora Bohdana Novosyadlego (Ivan Franko National University of Lviv). Polskich kosmologów prezentować będą m.in. prof. Lech Sokołowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Marek Demiański z Uniwersytetu Warszawskiego i prof. Katarzyna Małek z Zakładu Astrofizyki NCBJ.

Podczas licznych ćwiczeń praktycznych uczestnicy Szkoły będą pracowali na prawdziwych, współczesnych danych obserwacyjnych, ucząc się od podstaw i pod kierunkiem specjalistów obsługi narzędzi do ich analizy stosowanych przez naukowców. Znaczny nacisk położony będzie na analizę dużych zbiorów danych, która jest przyszłością astronomii i fizyki. Planowane są też warsztaty z symulacji numerycznych – ważnego narzędzia pozwalającego na testy różnych modeli kosmologicznych i porównywanie przewidywań teorii z obserwacjami.

W trakcie dwóch tygodni konferencji zaproszeni specjaliści zaprezentują dodatkowo wyniki najnowszych badań z zakresu kosmologii, w tym projektów realizowanych z udziałem astronomów i fizyków z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Co więcej, znajdzie się także czas na zwiedzanie i wypoczynek. W planach jest m.in. zwiedzanie Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius i Kopalni Soli „Wieliczka”.

Szkoła nawiązuje do tradycji Krakowskich Szkół Kosmologicznych, z których pierwszą, pod nazwą „Letnia Szkoła Teorii Względności i Kosmologii”, zorganizowali wrocławscy profesorowie: Jan Kubikowski i Andrzej Zięba. Odtąd  szkoły kosmologiczne odbywały się co dwa lata. Głównymi organizatorami byli: prof. Andrzej Zięba, prof. Michał Heller, prof. Marek Demiański, prof. Piotr Flin i prof. Konrad Rudnicki. Letnie Szkoły Kosmologii prócz wartości edukacyjnych i naukowych spełniały też inne ważne zadania.

— Głównym celem Krakowskich Szkół Kosmologicznych była integracja środowiska kosmologów — obserwatorów i teoretyków. — mówi prof. Marek Jamrozy z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego — Ich owocem było utworzenie Krakowskiej Grupy Kosmologicznej, zainicjowały też wydawanie czasopisma kosmologicznego Acta Cosmologica. Niestety, w końcu lat 80. i na początku 90. XX wieku, Szkoły przechodziły regres. XII odsłona miała zasięg jedynie krajowy, z polskim językiem wykładowym i trwała tylko cztery dni, a wzięło w niej udział zaledwie 8 osób. Była to więc szkoła prawie cztery razy mniej liczebna niż pierwsza, która miała miejsce w Opolu. XIII Szkoła odbyła się w Łodzi (wrzesień 1992 roku) pod nazwą „Progress in new Cosmologies” i, o dziwo, była rekordową pod względem liczby uczestników - 108, z 11 krajów. Na czele Szkoły stał Halton Arp. XV i zarazem ostatnia Krakowska Szkoła Kosmologiczna odbyła się w lipcu 1996 roku w Łodzi. Tak zakończyła się prawie trzydziestoletnia historia Szkół Kosmologicznych w XX wieku.

Podobnie jak w edycjach poprzednich, także podczas tegorocznej Szkoły Kosmologicznej odbędą się otwarte wykłady popularnonaukowe, na które już teraz organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich pasjonatów astronomii i kosmologii. W tym roku w planach są aż dwa wykłady. Wykład otwarty w języku polskim wygłosi prof. Marek Demiański, natomiast drugi, w języku angielskim, prof. Rien van de Weijgaert.

Organizatorami wydarzenia są: Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytety Jagiellońskiego, Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Będzie to już piąta edycja konferencji z cyklu „Cosmology School - Introduction to Cosmology”. Organizatorzy zapraszają do śledzenia stron konferencji (poniżej) i zaglądania na szkolny kanał YouTube, gdzie można znaleźć nagrania wykładów z poprzednich edycji Szkoły.

http://cosmoschool2022.oa.uj.edu.pl/

www.facebook.com/CosmologySchool

http://twitter.com/CosmologySchool

https://www.instagram.com/cosmologyschool

https://www.youtube.com/channel/UCh5C1ND33XIXaaub4O3-Ndg