Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Eksperyment Łańcuchowy – przed nami kolejna edycja naszego konkursu

Już po raz ósmy Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej zaprasza do wzięcia udziału w naszym konkursie i podjęcia wyzwania: wraz ze swoją drużyną skonstruujcie urządzenie, które do przetransportowania metalowej kulki wykorzysta jak najwięcej zjawisk fizycznych.

Główną ideą Ogólnopolskiego Konkursu „Eksperyment Łańcuchowy” jest zaprojektowanie i zbudowanie urządzenia, które przy wykorzystaniu różnego rodzaju zjawisk i praw fizycznych przetransportuje metalową kulkę z jednego swojego końca na drugi. Podczas wielkiego finału wszystkie urządzenia zostaną połączone w jeden, kilkakrotnie uruchamiany łańcuch - wszyscy razem przeprowadzimy "Eksperyment łańcuchowy".

Do udziału w konkursie zapraszamy przedszkolaków, uczniów wszystkich szczebli edukacji, studentów oraz całe rodziny. Prace będą oceniane w trzech głównych kategoriach, biorąc pod uwagę: liczbę wykorzystanych zjawisk fizycznych wraz z umiejętnością ich wyjaśnienia, niezawodność urządzenia oraz kreatywność i estetykę wykonania. W każdej z siedmiu kategorii przyznane zostaną nagrody, dodatkowych zwycięzców wybierze także publiczność.

Celem konkursu jest nauka praktycznego wykorzystania różnych fizycznych zjawisk poprzez zabawę. Uczestnicy uczą się pracy w grupach, rozwijają szereg kompetencji miękkich, a przy okazji przekonują się, że fizyka wcale nie jest trudna.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane będą do 13 kwietnia 2022 r. Następnym krokiem będzie nadesłanie dokumentacji konkursowej (do 8 maja 2022 r.). Nasze wielkie święto nauki, czyli finał tegorocznej edycji, zaplanowaliśmy na 11 czerwca 2022 r.

Regulamin konkursu, formularz zgłoszeniowy, informacje o patronatach honorowych i sponsorach znajdują się na stronie konkursu: www.lancuch.if.uj.edu.pl.

Zachęcamy również do obserwowania naszego profilu na Facebooku.