Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Małopolska Noc Naukowców 2012

28 września Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ przeżył prawdziwe oblężenie… ok. 5530 entuzjastów nauki, zarówno tych najmłodszych, jak i tych starszych, którzy przybyli do siedziby Wydziału przy ulicy Reymonta 4 w Krakowie, aby wczuć się w rolę naukowca, zgłębić tajniki nauki, nasycić głęboko drzemiący głód wiedzy. Wśród kilkuletnich naukowców największą popularnością cieszyły się warsztaty „Fizyka w kuchni", ci trochę starsi z chęcią podejmowali się budowy modelu Mikroskopu Sił Atomowych, spektroskopu czy peryskopu.

Uczestnicy wykładów dowiedzieli się  dlaczego nie ma krasnoludków, olbrzymów i dlaczego smoki bały się rycerzy, czy można widzieć uszami, jaką rolę fizyka pełni w walce z rakiem, co to są optyczne zegary atomowe czy jakie są przełomy i wyzwania medycyny XXI wieku.

Równocześnie w holu głównym Instytutu Fizyki przeprowadzane były interaktywne pokazy doświadczeń fizycznych z wykorzystaniem urządzeń i materiałów codziennego użytku z zakresu elektromagnetyzmu (m.in. silniczki elektromagnetyczne, świecący ogórek), optyki (jak własnoręcznie zrobić zdjęcie 3D), biofizyki (badanie rytmu serca) i cieczy (najwspanialszy klej do wody, szalona pończocha, chmura w butelce).

Miłośnicy  nowoczesnych technologii poznali sposób działania interfejsu mózg-komputer i laptopa z obrazem 3D, najmłodsi zachwyceni byli pokazami robotów LEGO MINDSTORMS, gier wideo oraz gier na DDR.

W Kinie IMAX przy Alei Pokoju 44 nasi studenci już od godzin porannych starali się zaciekawić uczestników pokazami "Kosmicznych robotów", a wieczorem odbył się pokaz „Hubble" w technologii 3D.

Byliśmy obecni nie tylko w siedzibie Wydziału i w Kinie IMAX.  Podczas uroczystego otwarcia tegorocznej edycji Małopolskiej Nocy Naukowców w Kinie Kijów mieliśmy zaszczyt zaprezentować widowisko „Noc w Wirtualnym Świecie", które przygotowaliśmy wspólnie z Alvernią Studios, IMAX Polska i Apollo Film. Podczas pokazu, Alvernia Studios opowiedziała o wirtualnej sztuce ruchu – motion capture, a zgromadzone w Kinie Kijów dzieci szybko zaprzyjaźniły się z zaproszonym przez naszych Partnerów gościem – lwem Leonem. Nasz Wydział zaprezentował interfejs mózg-komputer, przedstawił rolę, jaką pełnią w medycynie oraz militayiuriach gry poważne, a student, Mateusz Sroka, zaciekawił obecnych na sali widzów prezentacją na temat technologii 3D.

Dużą popularnością cieszyły się stanowiska Kinect, wystawione w holu Kina Kijów przez naszych przyjaciół z firmy Microsoft, często odwiedzany był również tzw. Retro gaming room usytuowany w Filmowej Cafe.

Wszystkim miłośnikom nauki, którzy odwiedzili nas 28 września, serdecznie dziękujemy i zapraszamy na przyszłoroczną Małopolską Noc Naukowców!

Data publikacji: 05.10.2012
Osoba publikująca: Anna Gawlik