Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Konkurs „Eksperyment Łańcuchowy”

Konkurs „Eksperyment Łańcuchowy”

Skonstruować urządzenie, które do przetransportowania metalowej kulki wykorzysta jak najwięcej zjawisk fizycznych - to wyzwanie dla przedszkolaków, uczniów i studentów - uczestników polskiej edycji konkursu "Eksperyment Łańcuchowy".

Główną ideą konkursu jest zaprojektowanie i zbudowanie urządzenia, które przy wykorzystaniu różnego rodzaju zjawisk i praw fizycznych przetransportuje metalową kulkę z jednego swojego końca na drugi. Podczas otwartego dla publiczności finału, wszystkie urządzenia zostaną połączone w jeden, kilkakrotnie uruchamiany łańcuch - wszyscy razem przeprowadzimy "Eksperyment łańcuchowy".

Grupy biorące udział w konkursie mogą składać się maksymalnie z 5 osób pod opieką mentora – osoby pełnoletniej.  Samo urządzenie powinno działać nie krócej niż 20 sekund, ale nie dłużej niż 120 sekund i mieścić się maksymalnie na wymiarach ławki szkolnej. Prace oceniać będziemy w trzech głównych kategoriach, biorąc pod uwagę: liczbę wykorzystanych zjawisk fizycznych wraz z umiejętnością ich wyjaśnienia, niezawodność urządzenia oraz kreatywność i estetykę wykonania. W każdej kategorii wiekowej przyznane zostaną nagrody, dodatkowych zwycięzców wybierze także publiczność.

Konkurs „Eksperyment łańcuchowy" od 13 lat działa w Słowenii, co roku angażując ponad 50 drużyn z tego 2-milionowego kraju. Polską edycję konkursu organizują: Koło Naukowe Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej oraz Instytut Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Wydziałem Edukacji Uniwersytetu w Lublanie.

Celem konkursu jest przede wszystkim zachęcenie uczniów do wykorzystania zabawy i twórczości w zdobywaniu wiedzy. Nie trzeba chyba dodawać, że udział w konkursie jest okazją do wspaniałej wspólnej zabawy, rozwijania umiejętności współpracy w grupie, integracji, a przede wszystkim niezwykle jest to niezwykle skuteczna droga do zrozumienia wielu zjawisk fizycznych.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej: www.lancuch.if.uj.edu.pl

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Rozpoczynamy zgłoszenia do VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Eksperyment Łańcuchowy”

„Fizyka wszędzie styka”, niezależnie od tego, czy jesteś przedszkolakiem, licealistą, czy rodzicem! Jak połączyć naukę fizyki z zabawą i majsterkowaniem? Bardzo łatwo! Wystarczy wziąć udział w „Eksperymencie Łańcuchowym”. Zapraszamy do wzięcia udziału w VII edycji naszego Konkursu.

Zadanie konkursowe polega na zbudowaniu urządzenia transportującego metalową kulkę przy wykorzystaniu jak największej liczby zjawisk i praw fizyki. Ogranicza Was tylko czas i wyobraźnia. Podczas wielkiego finału wszystkie urządzenia zostaną połączone w jeden kilkukrotnie uruchamiany łańcuch.

 

O konkursie:

Głównym celem konkursu jest zachęcenie uczniów wszystkich etapów edukacyjnych oraz całych rodzin  do zdobywania wiedzy z zakresu nauk ścisłych poprzez zabawę. Eksperyment Łańcuchowy jest okazją do integracji, rozwija umiejętności współpracy w grupie oraz niezwykle skutecznie pomaga zrozumieć wiele zjawisk fizycznych.

 

Konstruowanie urządzenia:

- urządzenie musi zmieścić się na pełnowymiarowej ławce szkolnej,
- transfer kulki powinien trwać do 20 do 120 sekund,
- poziom skomplikowania urządzenia powinien odpowiadać kategorii wiekowej zespołu,
- prawa fizyki mogą posłużyć zarówno do transportu kulki jak i być uruchamiane przez kulkę w trakcie jej przemieszczania się.

 

Jury ocenia urządzenia pod kątem:

- ilości wykorzystanych praw i zjawisk fizycznych oraz ich umiejętnego wyjaśniania,
- stopnia zaawansowania machiny,
- pomysłowości i estetyki wykonania.

 

Ważne daty:

- 24 marca – w tym dniu upływa ostateczny termin zgłoszeń.
Zgłoszenia przyjmujemy poprzez formularz rejestracyjny znajdujący się na stronie www.lancuch.if.uj.edu.pl. Po otrzymaniu zgłoszenia organizatorzy wysyłają wiadomość potwierdzającą otrzymanie zgłoszenia i przesyłają zespołowi metalowe kulki.
- 7 kwietnia – do wtedy oczekujemy na przesłanie dokumentacji konkursowej.
Na dokumentację składa się nazwa projektu oraz opis działania projektowanej machiny. Dokumentacja może być uzupełniona fotografiami oraz materiałem video.
- 1 czerwca – spotykamy się na Wielkim Finale VII edycji Eksperymentu Łańcuchowego. Uczestnicy przybywają na finał wraz ze swoimi urządzeniami, aby zaprezentować je komisji oceniającej.

 

Szczegółowe informacje, formularz konkursowy oraz regulamin znajdują się na stronie: https://www.lancuch.if.uj.edu.pl
Zapraszamy do dołączenia do nas na Facebooku: www.facebook.com/EksperymentLancuchowy