Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Analiza przesunięcia dopplerowskiego linii wodorowej 21 cm

Opiekun naukowy

Imię i nazwisko : Tomasz Kawalec  
Email: tomasz.kawalec@uj.edu.pl
Zakład: Zakład Fotoniki
Pracownia: Laboratorium Zimnych Atomów przy Powierzchni
Strona www grupy:  

Krótki opis

W najbliższym czasie sfinalizujemy budowę naszego radioteleskopu (średnica 1 m) na linię wodorową 1420.4 MHz, przeznaczonego do obserwacji Drogi Mlecznej. Konstrukcja takich urządzeń stała się w ostatnim czasie relatywnie łatwa, dzięki dostępności dedykowanych wzmacniaczy niskoszumnych oraz odbiorników typu SDR (software defined radio).

Zadaniem do wykonania będzie rozwój radioteleskopu w kierunku analizy prędkości obserwowanych źródeł wodorowych względem Ziemi, na bazie efektu Dopplera. Wykorzystany w tym celu będzie stabilny wzorzec częstotliwości. Możliwe są też dalsze kierunki rozwoju, jak np. testy innych anten (w tym satelitarnych) czy użycie kilku anten, sprzęgniętych fazowo. Radioteleskop będzie zainstalowany prawdopodobnie na dachu segmentu J naszego Wydziału.

Główne narzędzia badawcze

  • Radioteleskop (anteny paraboliczne, układy mikrofalowe), stabilny wzorzec częstotliwości

Wymagania w stosunku do kandydata

  • dla osób zainteresowanych pracą doświadczalną, z podstawowymi umiejętnościami w zakresie programowania. Znajomość elektroniki byłaby mile widziana, ale nie jest konieczna, wystarczy zapał. Przy okazji oferuję pomoc w rozpoczęciu przygody z elektroniką analogową i cyfrową.