Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Badanie własności optycznych fotozasadowych kropek węglowych w produkcji zielonego wodoru

Opiekun naukowy

Imię i nazwisko : Dr hab. Jacek Stolarczyk, prof. UJ  
Email: Jacek.stolarczyk@uj.edu.pl
Zakład: Zakład Fizyki Nanostruktur i Nanotechnologii
Pracownia: Nanokryształy w konwersji energii
Strona www grupy: http://zfnin.if.uj.edu.pl/pl/sites_groups/group_nanocrystals.html

Krótki opis

Kropki węglowe (ang. carbon dots) to bardzo niewielkie nanocząstki (2-10nm) złożone głównie z węgla o bardzo interesujących własnościach materiałowych i optycznych, szczególnie pod kątem zastosowań w fotokatalizie oraz jako nietoksyczne i wydajne źródła światła. Niektóre mają własności fotozasadowe, tzn. przyciągają protony w stanie wzbudzonym, dzięki czemu pozwalają na kontrolę transportu protonu podczas reakcji redukcji wody do wodoru przy użyciu światła. Pozwala to na zwiększenie wydajności procesów fotokatalitycznych na nanocząstkach przy użyciu nietokstycznych i łatwo dostępnych materiałów.

Praca magisterska będzie polegała na badaniu własności optycznych (absorpcji, fotoluminescencji) za pomocą spektroskopii stało- i czasowo-rozdzielczej nowych rodzajów kropek węglowych. W szczególności badane będą kropki węglowe których powinowactwo do protonów zmienia się w stanie wzbudzonym i wpływa na transport i przyciąganie protonów do miejsc w których zachodzą reakcje fotokatalityczne. Spektroskopia czasowo-rozdzielcza pozwala na badanie dynamiki zachodzących procesów i na poznanie mechanizmu zachodzących procesów.

Główne narzędzia badawcze

  • spektroskopia UV-Vis-IR, PL, PLE, spektroskopia absorpcji i emisji przejściowej (transient absorption & emission spectroscopy) w zakresie piko- i nanosekundowym.

Wymagania w stosunku do kandydata

  • -określić w punktach wymagania w stosunku do studenta (jeżeli są)