Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Symulacje reakcji tła dla rozpadu Dalitza mezonu η w reakcji p+p→ pp η (η →γe+e- ) przy energii 4.5 GeV z wykorzystaniem spektrometru HADES @GSI.

Opiekun naukowy

Imię i nazwisko : dr Marcin Zieliński, dr hab. Izabela Ciepał (IFJ PAN)  
Email: marcin.zielinski@uj.edu.pl, izabela.ciepal@ifj.edu.pl
Zakład: Zakład Fizyki Hadronów
Pracownia:  
Strona www grupy: http://www.zzfj.if.uj.edu.pl/zaklad-fizyki-hadronow-2015

Krótki opis

HADES (The High-Acceptance Di-Electron Spectrometer) jest detektorem działającym w Instytucie Ciężkich Jonów GSI w Darmstadt (Niemcy), który dostarcza wiązki ciężkojonowe oraz pionów i protonów. W lutym 2022 odbył się pomiar, w którym wiązka protonów o energii 4.5 GeV była zderzana z tarczą protonową, dostarczając bogatej statystyki wyprodukowanych lekkich mezonów, a wśród nich mezonu η.

Detektor RICH, pozwala na detekcję par elektron-pozyton (tzw. dileptonów e+e-), detektor ECAL (kalorymetr elektromagnetyczny) rejestruje fotony, natomiast przy użyciu detektorów czasu przelotu oraz systemu trakującego, możliwa jest rejestracja trajektorii naładowanych cząstek. Tak wszechstronny układ detekcyjny pozwala na inkluzywną i ekskluzywną detekcję i rekonstrukcję lekkich mezonów.

Głównym celem tego projektu będzie przeprowadzenie pełnych symulacji rozpadu Dalitza mezonu η, produkowanego w reakcji p+p→ppη przy energii 4.5 GeV w kanał elektromagnetyczny (η→ge+e-) z naciskiem na symulacje najważniejszych źródeł tła. Do przeprowadzenia symulacji zostanie wykorzystany generator zdarzeń PLUTO++, jak również pakiet symulacji MonteCarlo GEANT (program do śledzenia cząstek w zadanej geometrii detektora) oraz Hydra (program do rekonstrukcji trajektorii cząstek w HADES).

W ramach współpracy będzie można: pogłębić swoją wiedzę na temat pakietu ROOT, zapoznać się z najnowszymi technikami analizy danych, jak np. uczenia maszynowe i sztuczna inteligencja (Machine Learning/ Artificial Intelligence) (np. pakiet Root TMVA).

Główne narzędzia badawcze

  • 1. Pakiet analizy danych CERN-ROOT, ROOT-TMVA
  • 2. Generator zdarzeń PLUTO++.
  • 3. Pakiet symulacji i analizy GEANT i Hydra.
  • 4. Detektor HADES.

Wymagania w stosunku do kandydata

  • 1. Zainteresowanie fizyką cząstek elementarnych.
  • 2. Znajomość podstaw programowania w dowolnym języku obiektowym np. C++.
  • 3. Podstawowa znajomość pakietu do analizy danych ROOT mile widziana.
  • 4. Znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym.