Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Badania emanacji radonu na poziomie pojedynczych atomów.

Opiekun naukowy

Imię i nazwisko : Grzegorz Zuzel  
Email: Grzegorz.zuzel@uj.edu.pl
Zakład: Zakład Doświadczalnej Fizyki Komputerowej
Pracownia: Laboratorium niskich aktywności
Strona www grupy: http://zdfk.if.uj.edu.pl/

Krótki opis

Radon (Rn) jest gazem bezbarwnym, bezwonnym, niepalnym, łatwo rozpuszczalnym w wodzie, jak również w rozpuszczalnikach organicznych. Jest on elementem szeregu uranowego i jedynym gazowym pierwiastkiem promieniotwórczym występującym w przyrodzie. Jako gaz może się łatwo przemieszczać i stąd wynika jego potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia: od radonu pochodzi ponad połowa dawki otrzymywanej przez człowieka i pochodzącej od naturalnej promieniotwórczości. Pochodnymi radonu są promieniotwórcze izotopy metali ciężkich (Bi, Pb, Po) będące źródłem promieniowania alfa, beta i gamma. Z tego powodu radon jest także jednym z głównych źródeł tła w detektorach zaprojektowanych w celu poszukiwania procesów spoza Modelu Standardowego, takich jak np. oddziaływania cząstek ciemnej materii, czy podwójny bezneutrinowy rozpad beta.

W trakcie realizacji pracy magisterskiej studenci poznają budowę oraz zasadę działania unikatowego kriogenicznego detektora radonu (wykorzystuje efekt niskotemperaturowej adsorpcji Rn), skonstruowanego w Instytucie Fizyki UJ, który pozwala na rejestrację rozpadów praktycznie pojedynczych atomów Rn. W porównaniu do innych detektorów umożliwia ponadto równoczesny pomiar aktywności izotopów Rn-222 i krótko-życiowego Rn-220.

W ramach pracy magisterskiej przeprowadzonych zostanie szereg pomiarów aktywności radonu Rn-222 i Rn-220 dla próbek pochodzących z detektorów ciemnej materii (DARKSIDE) oraz podwójnego bezneutrinowego rozpadu beta (LEGEND-1000). W zależności od typu próbki, dany pomiar wymagał będzie opracowania odpowiedniej procedury pomiarowej.

Główne narzędzia badawcze

  • Ultra-czułe kriogeniczne detektory radonu.

Wymagania w stosunku do kandydata

  • Podstawowe informacje na temat promieniotwórczości oraz pomiarów spektrometrycznych. Znajomość programowania, analizy danych i statystyki.