Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Analiza danych doświadczalnych z detektora SiFi-CC dla terapii protonowej

Opiekun naukowy

Imię i nazwisko : Aleksandra Wrońska, Katarzyna Rusiecka  
Email: aleksandra.wronska@uj.edu.pl, katarzyna.rusiecka@uj.edu.pl
Zakład: Zakład Fizyki Hadronów
Pracownia: B-0-19, SiFi-CC
Strona www grupy: https://bragg.if.uj.edu.pl/sificc

Krótki opis

W ramach projektu SiFi-CC budowana jest kamera comptonowska, która ma służyć do monitorowania terapii protonowej w czasie rzeczywistym. Jej zasada działania opiera się na detekcji tzw. natychmiastowego promieniowania gamma emitowanego z pacjenta podczas napromienia. Odpowiednie procedury rekonstrukcji obrazu pozwalają na odtworzenie rozkładu zdeponowanej dawki. Tego typu urządzenia, dotychczas nie stosowane w praktyce klinicznej, pozwolą wznieść terapię protonową na jeszcze wyższy poziom precyzji i bezpieczeństwa dla pacjentów.

Kamera SiFi-CC to obecnie budowany detektor składający się z cienkich włókien scyntylacyjnych, odczytywanych przez fotopowielacze krzemowe przy użyciu nowoczesnej elektroniki odczytu. Magistrant/ka będzie analizować dane zebrane w trakcie pomiarów testowych pierwszego pełnoskalowego modułu tego detektora. Przykładowe zadania, które mogą być realizowane w ramach pracy magisterskiej to:

• opracowanie algorytmu rekonstrukcji miejsca interakcji w detektorze,

• badanie efektu cross-talku optycznego,

• badanie korelacji zmierzonych parametrów, np. korekcja efektu walk.

Student/ka będzie mieć okazję zapoznać się z technikami i narzędziami analizy danych. Praca ma charakter programistyczny, implementacyjny, ale wymaga zrozumienia podstaw fizycznych problemu. Student/ka będzie mieć okazję zapoznać się z charakterystyką pracy w laboratorium detektorowym fizyki jądrowej/cząstek i nowoczesnymi technologiami w tej dziedzinie. Oferta dla studentów/ek fizyki, informatyki, biofizyki. Od studenta/ki wymagana jest umiejętność programowania. Możliwość kontynuacji pracy w grupie na studiach doktoranckich.

Główne narzędzia badawcze

  • programowanie, C++, CERNowski pakiet ROOT, detektory scyntylacyjne.

Wymagania w stosunku do kandydata

  • zainteresowanie tematem, znajomość podstaw fizyki jądrowej, umiejętność programowania, samodzielność.